Zobārstniecība

7 iemesli, kas norāda, ka būtu jāapmeklē higiēnists

Veselīgs smaids ir tava ikdienas vizītkarte, tāpēc regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista jāplāno laikus. Savukārt, ja tev vēl ir šaubas par higiēnista apmeklējuma nepieciešamību, pārliecinies, vai tev jau nav kādas no akūtajām pazīmēm.

24.08.2017

Veselīgs smaids ir tava ikdienas vizītkarte. Satiekot svešiniekus un paziņas, kaut vai tikai gājienā līdz veikalam, lai iegādātos ikdienas pārtikas produktus. Pirmais, kam tu pievērs uzmanību ir otras personas smaids, tādēļ svarīgi atcerēties par to parūpēties ne tikai tad, kad sāpes jau ir neciešamas, bet, domājot laicīgi, ejot regulārās vizītēs pie zobārsta. Savukārt, ja tev vēl ir šaubas par higiēnista apmeklējuma nepieciešamību, pārliecinies, vai tev jau nav kādas no akūtajām pazīmēm.

Zobu jūtīgums

Vasaras laikā, kad, beidzot, uzspīdējusi saule, katram ir vēlēšanās paķert saldējumu un atvēsināties, tomēr, ja saldējuma ēšanas laikā zobi kļūst jutīgi – tas norāda uz drīzu vizīti pie zobārsta. Paaugstinātai zobu jutībai iemesli var būt visdažādākie, tomēr visbiežāk vaininieks ir bojāta zobu emalja vai smaganu recesija (smaganu atkāpšanās, kuras rezultātā tiek atsegta zoba sakne). Vislabāk zobu jūtības iemeslu spēs noteikt zobārsts, kas palīdzēs noteikt ne tikai iespējamos zoba jūtīguma iemeslus, bet arī ieteiks labākos profilakses pasākumus, kas ilgtermiņā spēs novērst nepatīkamās sajūtas.

Dzeltenīgi zobi

Laika gaitā tavi zobi var mainīt krāsu. To bieži izraisa dažādi pārtikas produkti, piemēram, kafija vai tēja, smēķēšana, novecošanās, ģenētika vai noteiktu zāļu lietošana. Zobu balināšanas iespējas ir visdažādākās, tomēr svarīgi ir atcerēties, ka tikai speciālists ir pietiekami kompetents, lai to darītu. Sazinies ar savu zobārstu.

Asiņojošas smaganas

Atsegtas zobu saknes, slikta smaka no mutes dobuma, paaugstināts zobu jutīgums – parastās periodontīta pazīmes. Jau sen ir pierādīts, ka galvenie šīs slimības iemesli ir iedzimtība un slikta mutes higiēna. Tāpēc ir ļoti svarīgi iemācīties pareizi un regulāri tīrīt zobus un periodiski veikt profesionālu mutes higiēnu. Gaidot savu pieraksta kārtu pie higiēnista, lai uzlabotu smaganu asinsriti, ieteicams tās periodiski masēt – to var darīt ar īpašu gumijas masāžas ierīci.

Slikta elpa

Galvenais cēlonis vairākums sliktas elpas gadījumos ir meklējams mutes dobumā. Mutes siltā un mitrā vide ir ideāla baktēriju attīstībai. Nepietiekamas higiēniskās rūpes par mutes veselību var būt par iemeslu netīkamam mutes aromātam. Ja ar zobu birsti vai zobu diegu netiek pietiekami bieži tīrīts, tad ēdiena paliekas, paliekot mutē, var sapūt. Arī dažādas veselības problēmas var būt par iemeslu sliktai elpai. Savukārt tieši rīta sliktā elpa skaidrojama ar to, ka pa nakti siekalu ražošana praktiski apstājas, kas ļauj baktērijām augt, radot sliktu elpu. Lai noskaidrotu cēloni un netraucētu saviem kolēģiem, iesakām doties pie higiēnista.

Pastāvīgi sausa mute

Ja tev pastāvīgi ir sausa mute, tas var būt simptoms kādai slimībai. Ja tevi šīs mutes sausums nomoka ilgāk nekā divas nedēļas un tas ir traucējošs, kura dēļ gribas vairāk dzert un biežāk apmeklēt tualeti, turklāt arī naktīs, ir laiks vērsties pie speciālista. Tavs zobārsts var ieteikt veidus, kā atjaunot mitrumu, ja problēmā būs vainojams mutes dobums.

Mutes pīrsinga iekaisums

Mutes dobuma pīrsingi var radīt plašu problēmu loku tavai veselībai. Tava mute ir mājvieta milzīgam baktēriju daudzumam, radot ideālu vietu infekcijas sākšanai. Ja tev ir jebkādas infekcijas pazīmes, pietūkums, sāpes, drudzis, drebuļi vai apsārtums ap pīrsinga vietu, nekavējoties sazinieties ar savu zobārstu vai ārstu.

Ieplaisājis zobs

Zobs var ieplaisāt vai nolūzt dažādu iemeslu dēļ, kā piemēram, ja tev ir trausli zobi, zobu slīpēšanas rezultātā vai kādas traumas dēļ. Ieplaisājums var būt neredzams ar neapbruņotu aci un pat rentgena stariem, bet tie var būt neticami sāpīgi un radīt lielas problēmas, ja tās neārstē. Ja tev rodas sāpes, košļājot, sazinies ar savu zobārstu. Viņš var diagnosticēt cēloni un izstrādāt ārstēšanas plānu.

Regulāra zobu un smaganu veselības saglabāšana ir balta smaida priekšnosacījums, A. Klīnikas zobārsti Andris Ozoliņš un Kārlis Ozoliņš atgādina, ka svarīgi ir vismaz divas reizes gadā apmeklēt zobārstu un veikt zobu higiēnas profilaksi, lai mutes dobumu attīrītu no nevēlamām baktērijām, likvidējot zobakmeni un aplikumu.

Pieraksties konsultācijai

Piesakies konsultācijai pie mūsu speciālistiem jau šodien!